Niski stan wody w jeziorze Kopcze.

Aktualności | 2021-11-24 | Publikujący: Koło KACZORY

Każdy kto w ostatnim czasie spacerował brzegiem jeziora Kopcze mógł na własne oczy przekonać się jak bardzo obniżył się poziom wody w naszym jeziorze. Problem ten dostrzega również Zarząd Koła PZW Kaczory. Temat niedoboru wody w j. Kopcze był wielokrotnie poruszany, między innymi podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia członków Koła PZW Kaczory - w miesiącu październiku.

Uczestnicy zwrócili uwagę, że pomimo suszy i braku opadów częściowym rozwiązaniem problemu mógłby być remont urządzeń wodnych jak jazy, zastawki a także likwidacja zatorów z koryta cieku kanału Okalinieckiego i Radacznicy. Jest to zadanie dla wszystkich lokalnych instytucji państwowych i samorządowych, niestety wyraźnie widać brak wspólnej polityki działania.

Pomimo prowadzonych przez Zlewnię Wody Polskie w Pile prac oczyszczających ciek wodny kanału Okalinieckiego i Radacznicy woda nadal nie napływa do j. Kopcze. W naszej opinii czyszczenie cieku bez szerokiego programu inwestycji w retencję w tym rejonie nie rozwiąże problemu.

W związku z powyższym Zarząd Koła PZW Kaczory w dniu 19.10. 2021 r skierował kolejne pismo do Zarządu Zlewni Wody Polskie w Pile o podjęcie skutecznych działań mających na celu ochronę jeziora przed jego degradacją i przywrócenie dwufunkcyjności urządzeń melioracyjnych, służących zarówno gromadzeniu jak i odprowadzaniu wód z pól, łąk i użytków rolnych np. poprzez inwestycje w małą retencję w tym rejonie. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Poniżej prezentujemy aktualny materiał z przeglądu cieku kanału Okalinieckiego i Radacznicy, który nie napawa optymizmem.

Na górnym odcinku kanału Okalinieckiego tj. do Grabówna występuje duża ilość żeremi, które spiętrzają wodę co powoduje, że stan wody w korycie i poziom wód gruntowych jest wysoki ( w samym kanale ok. 1.5m). Natomiast w dolnym odcinku od Solnówka do Brodnej są jej znikome ilości. Natomiast Radacznicą woda spływa w niewielkich ilościach z pól i łąk rejonu Zelgniewa.

Stwierdziliśmy również, że pobudowane w ostatnich dwóch latach w bezpośrednim i pośrednim sąsiedztwie kanału Okalinieckiego i Radacznicy stawy rybne są pełne wody.